Ebben a cikkben azoknak írok, akik számára fontos, hogy egészséges, tiszta vizet fogyasszanak, abban fürödjenek, háztartási gépeik élettartamát megnöveljék és fűtő-, hűtő berendezéseik hatásfokát hosszú időn át szinten tartsák. Azoknak is szól, akik nem akarnak vagyonokat költeni palackozott ásványvízre, vízlágyító adalékokra, sem környezetüket szennyezni. Tiszta víz ha nem tiszta…
Akik számára fentiek fontos szempontok, jó hír, hogy van megfizethető megoldás. De elsőként lássuk, miért fontos a vezetékes víz tisztítása és milyen lehetőségeink vannak erre.
A vízvezeték hálózatba kisebb, nagyobb méretű homokszemek, kövek, iszap, rozsda, fémek csapadéka, pollenek és más lebegő anyagok kerülhetnek. Ezek a vizes berendezéseket (mint például keverőcsapok kerámia betétje, vízlágyító berendezés) idő előtt tönkre teszik, a csaptelepek és gépek szűrőit pedig folyamatosan eltömítik. A vízben oldott és kolloid anyagok, szerves és szervetlen anyagok, baktériumok, vírusok, íz, szag és toxikus hatású szerves anyagok, növényvédő szerek, gyógyszerek a víz minőségét rontják. Ezek az egészségre ártalmasak, az oldott kalcium- és magnéziumsók mennyisége (hazánk legnagyobb részén magas) miatt pedig a víz kemény lehet. A vízkőlerakódás miatt a vízvezetékhálózat kevesebb vizet tud szállítani, a háztartási gépek fűtőszálai (mosó-, mosogatógép, bojler) nem működnek hatékonyan. A mosdók, kádak, zuhanykabinok felülete vízköves lesz, elszíneződik, a csaptelepek tönkre mennek, a fűtési rendszerek hatékonysága pedig jelentősen romlik.
A legfontosabb elvárások a víz minőségével kapcsolatban, hogy az jó ízű, jó szagú, megfelelő keménységű legyen, egészségre ártalmas anyagokat ne tartalmazzon. De az is fontos, hogy azokat az ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazza, melyek az emberi szervezet számára fontosak. Továbbá, hogy a lebegő anyagoktól, üledékektől mentes legyen. Alapvetően kétféle gazdaságos, kényelmes rendszerről beszélhetünk attól függően, hogy csak a tiszta, egészséges ivóvíz a cél vagy a teljes háztartás jó minőségű és mennyiségű vízellátása. Mindkét esetben többlépcsős kombinált szűrőberendezések képesek megoldást nyújtani, de elhelyezésükben, méretükben, árukban van különbség.
Tiszta, egészséges ivóvíz
Közvetlenül a mosogató alá lehet beépíteni egy olyan berendezést, mellyel így ott tiszta ivóvíz nyerhető egy külön erre a célra szolgáló csaptelepen vagy a meglévő mosogató csaptelepen keresztül. Utóbbi a hideg víz vezeték és a mosogató csaptelep vezetéke közé van beépítve és így a meglévő csaptelep használható, tehát ebben az esetben nem kell új csaptelepet felszerelni.
Maga a berendezés egyszerűen telepíthető szakember segítsége nélkül is. A minőségi termékeket forgalmazó üzletek részletes beépítési rajzot adnak és minden szükséges alkatrészt mellékelnek, de a karbantartásról, szűrőcsere periódusról is tájékoztatnak, sőt, vannak olyanok, akik a fogyasztás függvényében a várható szűrőbetét cserére is figyelmeztetnek. Nem utolsó sorban biztosítják a folyamatos szűrőbetét- és alkatrészellátást.
A tisztító berendezés több szűrő tagból áll, melyeken áthalad a víz. Egy-egy szűrő más tisztítási feladatot lát el (mechanikus előszűrő, aktívszén, RO membrán, utószűrők) kiviteltől függően. Vannak tartályos és tartály nélküli berendezések, olyanok is, melyeket nyomásfokozó szivattyúval látnak el a szűrés hatékonyság növelése és a megfelelő vízmennyiség szállítása érdekében.
- A berendezés kiválasztásakor az áron felül fontos szempontok:
- Az otthonunkba érkező víz minősége (mit szükséges a berendezésnek szűrnie és mit nem?)
- Vezetékes víz nyomása (szüksége-e a nyomást csökkenteni?)
- Rendelkezésre álló hely (kényelmesen elférjen, hozzáférhető legyen)
- Berendezés és gyártó megbízhatósága
- Egyszerű telepítés, megfelelő útmutatás
- Csere szűrőbetét ellátottság
Fentiek megválaszolásában és az ideális berendezés kiválasztásában, ha szükséges telepítésében segítek.
A hálózati víz tisztítása
Ha cél nem pusztán tiszta ivóvíz, hanem a teljes hálózat vizének kezelése, olyan központi berendezés javasolt, amely a víz teljes fizikai, biológia és kémiai tisztítását elvégzi, legyen szó 1-2 fős lakásról, családi- vagy társasházról vagy nagy ipari létesítményről, és nem kell tartanunk a víznyomás csökkenésétől vagy a magas karbantartási költségektől sem.
Az elv hasonló a konyhai ivóvíz tisztító berendezéséhez, de a nagyobb vízmennyiség tisztítása nagyobb berendezést kíván, főként a vízlágyítás miatt. Családi házakban, lakásokban érdemes olyan kombinált, kompakt berendezést telepíteni, ami minden szükséges tisztítási feladatot képes ellátni a lehető legkisebb helyigény mellett. A rendszer általában egy mechanikai előszűrőből és egy vízlágyító berendezésből áll, melynek műanyag házában – ideális esetben – egy integrált többlépcsős víztisztító is van, de a vízlágyító és vízkezelő berendezések külön is felszerelhetők.
A víztisztító berendezés kiválasztása azonban szakértelmet igényel. Egy silány minőségű berendezés vagy alul méretezett rendszer kedvező induló árral kecsegtet, de később sok bosszúságot, alacsony víznyomást és magas karbantartási költséget eredményezhet, míg egy túlméretezett rendszer felesleges kiadást jelent. A telepítés is szakértelmet kíván meg, hiszen megfelelő keresztmetszetek, csatlakozások, a szennyezett víz (biztonsági túlfolyó és öblítőcső) elvezetése, elzárók, elkerülő ág, nyomáscsökkentő vagy fokozók beépítése szükséges, és ezek megfelelő helyre, magasságba kell, hogy kerüljenek. Mindenképp érdemes tehát szakember véleményét kikérni, aki gondosan megtervezi a teljes rendszert, figyelembe veszi a helyi adottságokat, vízminőséget és az igényeket, a rendelkezésre álló helyet, a későbbi karbantartás biztosíthatóságát is (ritkán és egyszerűen lehessen elvégezni, biztosított legyen a szűrők, adalékanyagok, alkatrészek ellátása).
Ha Önnek fontos, hogy jó minőségű és mennyiségű vízzel lássa el otthonát, keressen bizalommal és segítek akár tanácsot kér, akár tervezést, akár teljes kivitelezést. Tekintse meg a vízszereléssel kapcsolatos szolgáltatásokat.