A friss levegő, egészséges, penészmentes környezet kincs a lakásban, házban. De nem mindegy, hogyan szellőztetünk! A hővisszanyerős szellőztetés nem pusztán az ablaknyitogatást spórolja meg, de a fűtési költséget is csökkenti.
A magas páratartalom és penészedés oka
Azokban a házakban, lakásokban, ahol nem megfelelő a szellőzés, a páratartalom olyan mértékben megnőhet, hogy a leghidegebb falakon, sarkokban lecsapódhat. Ez a falak vizesedését és penész képződédét okozza. A régi ablakok, ajtók szigetelése nem volt tökéletes, így általában be tudott jutni annyi friss levegő, hogy ne alakuljon ki penészedés. Ma viszont házainkat teljes burokba csomagoljuk. A hőszigetelt nyílászárók és falak miatt az elhasznált levegő bennreked, a friss levegő pedig nem tud bejutni.
Az eredmény magas relatív páratartalom és penész kialakulása, melyek az egészségre ártalmasak.
Szellőztetni kell!
Szellőztetéssel a folyamatosan emelkedő relatív páratartalom (házban élők kilégzése, mosás, szárítás, főzés miatt) egészséges szinten tartható. Ez 20-22C° belső hőmérséklet mellett 50%. Nem mindegy azonban, hogy hogyan szellőztetünk. Régebben a rendszeres ablaknyitással, kereszthuzattal próbáltuk megoldani a problémát, de a téli időszakban ez nem volt túlságosan komfortos, nem beszélve a beengedett jéghideg levegőről, amit sok energia árán fel kellett fűtenünk.
Gyakran építenek be a mosdóba, fürdőszobába elszívó ventilátorokat, a konyhákba pedig páraelszívókat, de az ablakok folyamatos nyitogatása nélkül ezek sem tudják a levegő magas páratartalmát hatékonyan csökkenteni. Jobb a helyzet, ha legalább az ablakokba vannak integrálva légbeeresztők. Ezek viszont nyáron meleg, télen hideg levegőt eresztenek be a lakásba.
Fél-aktív szellőztető rendszer
Megoldásként megjelent az igen hatékony fél-aktív szellőztető rendszer, amely egy központi, páraérzékelős elszívóból (általában a fürdőszobában elhelyezve) és a lakószobákban kialakított passzív légbeeresztőkből áll. Az elszívó ügyel automatikusan bekapcsol, ha a levegő páratartalma eléri a beállított értéket. Mivel az elszívó jelentős mennyiségű elhasznált levegőt szállít kifele, egyben befele szívja a friss levegőt a szobákban elhelyezett légbeszívókon keresztül. Vannak fordulatszám szabályzós kivitelek is, melyek általában folyamatosan kis fordulaton cserélik a levegőt, de magas pártartalom esetén növelik a fordulatot és ezzel a cserélt levegő mennyiségét is.
A levegő tehát friss, a páratartalom is egészséges szinten van, de télen még mindig jéghideg levegőt szívunk be a fűtött lakótérbe. Ezzel megnöveljük a helyiség hőigényét, azaz többet kell fűtenünk. Nyáron fordított a helyzet; akkor a hűtés kerül majd többe.
Hővisszanyerős szellőztetés
A legjobb megoldás, hogy otthonunk levegője egészséges legyen, megfelelő páratartalom mellett, de a fűtés-hűtés számlánk ne növekedjen, a hővisszanyerős szellőztetés. Ennek lényege, hogy a folyamatos, szabályozott szellőztetés közben az elhasznált, kivezetett levegő hőjét télen átadja a beszívott hideg levegőnek, azaz előfűtött friss levegőt engedünk be a lakásba. Nyáron a kinti meleg levegőt hűti le a kifújt, elhasznált levegővel. Ily módon télen langyos, nyáron hűs friss levegőt képes a házba juttatni.
A friss levegő felmelegítése vagy lehűtése egy kerámia dobban történik, amely szűrővel is el van látva, hogy a beszívott levegővel együtt por ne jusson a lakótérbe. A szűrő cserélhető vagy mosható.
A hővisszanyerő szellőztetés lehet központi (centralizált) vagy helyiségenkénti (lokális). Központi szellőztetést leginkább új építésű házakban, társasházakban, irodaházakban ésszerű kialakítani. Ezeknél már tervezéskor számolnak a szükséges hellyel, nyomvonalakkal, a lakók pedig kiválaszthatják, hogy milyen elszívó és beszívó egységeket szeretnének látni a mennyezeten. Vízszerelés – fűtésszerelés, korszerűsítés – légtechnika – teljeskörű épületgépészeti kivitelezés
A helyiségenkénti hővisszanyerős szellőztetés a már meglévő házakban, lakásokban is egyszerűen kialakítható. Ilyenkor csak egy lyuk kell a falba, elektromos kiállás és máris telepíthető az egység. Itt maga a beépített egység képes a levegőt cserélni, fűteni, hűteni és biztosítani az adott helység jó levegőjét. A házban vagy lakásban több szobába is felszerelhető és az egységet működése összehangolható, de távirányítóval is szabályozható.
Mennyibe kerül a hővisszanyerős szellőztetés?
A központi szellőztető rendszer esetén szükség van a hővisszanyerős központi szellőztető egységre, légtechnikai csövekre, hangtompítóra, csatlakozó dobozokra, elektromos ellátásra, kondenzvíz elvezetésre. Ma már csomagban is kaphatók különböző alapterületű házakhoz, de a ház építésekor érdemes épületgépész tervező által méretezni és segítségével kiválasztani a megfelelő rendszert. Árban a kisebb, komplett rendszerek ára (kivitelezés nélkül) 1 millió forint körül indul. Az ár a lakótér mérete és a rendszer komplexitása függvényében változik; felfelé.
A helyiségenkénti hővisszanyerő szellőztetők ára 100,000Ft körül indul. A márkásabb, csendesebb, hatékonyabb egységek ára magasabb, akár a duplája is lehet.
Megéri a hővisszanyerős szellőztetés?
A válasz mindenképp igen, hiszen az egészségünkről van szó. Ha ez fontos számunkra és hőveszteség nélkül szeretnénk friss levegőt az otthonunkban, valamint penész nélkül élni, akkor megéri a befektetés.
Miben tudok segíteni?
Mind központi, mind helyiségenkénti hővisszanyerős szellőztetés igénye esetén keressen! Ingyenes felméréssel, tanácsadással, árajánlattal fogok segíteni, hogy a megfelelő döntést hozhassa.